Bezpieczeństwo najpopularniejszych przeglądarek internetowych

Bezpieczeństwo przeglądarek internetowych

Podczas wybierania przeglądarki większość osób kieruje się jej szybkością działania, użyciem pamięci czy też przyjaznym interfejsem. Zdecydowana większość osób zapomina o najważniejszej kwestii jaką jest bezpieczeństwo przeglądarki.
Oczywiście najważniejszą kwestią jest rozwaga użytkownika i świadome korzystanie z sieci.
Według rankingów jedną z najbezpieczniejszych przeglądarek jest Google Chrome, która jak dotąd miała najmniej wykrytych błędów i najszybciej były one naprawiane w aktualizacjach. Przez wiele lat była jedyną przeglądarką do której nie zdołał się włamać żaden uczestnik hakerskiego konkursu Pwn2Own. W edycji z 2015 roku znaleziono jedynie jeden błąd. Natomiast w edycji 2016r została wykluczona przeglądarka Firefox ze względu na możliwość zbyt łatwego przełamywania zabezpieczeń.

Wtyczki
Często pomijaną kwestią są wtyczki używane w przeglądarkach. Użytkownicy często nie sprawdzają jakie posiadają wtyczki. Zwiększając ilość wtyczek, automatycznie zwiększamy ilość możliwości na zaatakowanie naszego komputera. Dzieje się tak, ponieważ wiele takich dodatków może mieć dziury, które pozwolą uzyskać dostęp niechcianym programom do komputera i zainfekować go.
Dobrą praktyką jest włączenie funkcji click-to-play. Dzięki temu wtyczki będą automatycznie zablokowane, dopóki ręcznie ich nie uruchomimy. Jak to zrobić jest opisane w dziale porady.

Złym nawykiem jest także pozwolenie na zapamiętanie naszych haseł w przeglądarkach. W ten sposób ułatwiamy cyberprzestępcom skradzenie ich oraz niepożądane użycie.
Jeśli mamy problem z zapamiętaniem haseł używajmy specjalnych programów, które będą pamiętać wszystkie nasze hasła i będą je odpowiednio chronić

Którą przeglądarkę jest najlepiej używać?
Jest to zależne od upodobań konkretnego użytkownika. My polecamy przeglądarkę Google Chrome ze względu na najwyższy poziom bezpieczeństwa i najszybsze działanie. Warto również pamiętać o przeglądarkach Opera czy Mozilla Firefox ze względu na ich w miarę stabilne działanie oraz również przyzwoity poziom bezpieczeństwa. Zdecydowanie odradzamy Internet Explorer ze względu na dużą podatność na ataki internetowy i dłuższy czas oczekiwania na aktualizację, która by łatała znalezione dziury.

Jak się zabezpieczyć?
Oczywistym faktem jest, aby nie wchodzić na strony podejrzane, o niskiej reputacji i świadomie korzystać z internetu.
Nie zapisujmy ważnych haseł w przeglądarkach i nie stosujmy tych samych haseł na każdej stronie, gdyż w razie wycieku przestępcy będą mieli dostęp do pozostałych kont.
Przydatną rzeczą jest również zainstalowanie poniższych wtyczek:

  • Ublock Origin-blokuje reklamy na stronach
  • HTTPS Everywhere-jeśli jest to możliwe to wymusza połączenie przez bezpieczny protokół
  • Ghostery-blokuje mechanizmy śledzące aktywność użytkownika na stronach

Dodatki te nie spowodują obniżenia wydajności naszej przeglądarki ani nie obniżą prędkości działania stron.