Porady

+Bezpieczeństwo
Aby zapewnić bezpieczeństwo i prywatność swoim danym powinniśmy zastosować się do poniższych zaleceń:

 • Na komputerze zawsze powinien być zainstalowany zaufany program antywirusowy z aktualną bazą wirusów. Jeśli nie wiedza Państwo jaki program wybrać zachęcamy do skorzystania z naszej oferty programów antywirusowych. Prawidłowa konfiguracja programu oraz regularne skanowanie komputera zwiększy poziom naszego bezpieczeństwa.
 • Nie powinno się otwierać załączników przysyłanych nam na skrzynkę mailową od osób niezaufanych. W wiadomości mogą być dołączone wirusy.
  Wykonujmy regularnie aktualizacje systemowe i programowe aby zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego działania systemu i programów, a także by uniemożliwić cyberprzestępcom na przejęcie władzy nad komputerem.
 • Tworząc hasła pamiętajmy o odpowiednich zasadach (porada poniżej).
 • Do każdego konta powinniśmy mieć inne hasło, znacznie różniące się od reszty.
 • Nie podawajmy naszych loginów i haseł innym osobom.
 • Przy zakupach internetowych upewnijmy się czy sprzedawca jest godny zaufania – poszukajmy opinii na jego temat na innych stronach, w razie jakichkolwiek wątpliwości nie wahajmy się zadzwonić i zapytać.
 • Dbajmy o aktualność systemu operacyjnego, programów, wtyczek.
 • Nie bójmy się pytać! Jeśli mamy jakieś wątpliwości po prostu pytajmy. Korzystając z wiedzy innych osób możemy uchronić się pred wieloma niebezpieczeństwami.
  Nasza firma z przyjemnością udzieli Państwu odpowiedzi na pytania czy wątpliwości, z chęcią również pomożemy jeśli pojawi się już infekcja czy inny problem.
+Uruchomienie opcji click-to-play w popularnych przeglądarkach
Dzięki włączeniu tej opcji zwiększymy poziom bezpieczeństwa w używanych przez nas przeglądarkach.

 • Google Chrome:
  Wchodzimy w ustawienia. Nastepnie w polu wyszukiwania wpisujemy “wtyczki”. Z wyświetlonych opcji wybieramy przycisk “Ustawienia treści…” i odnajdujemy na nich sekcję “Wtyczki”. Zaznaczamy opcję “Pozwól mi wybrać, kiedy uruchomić treść wtyczki”. Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie przyciskiem “Gotowe” na dole strony”.
 • Mozilla Firefox

  Na pasku adresu wpisujemy “about:config”, klikamy “Zachowam ostrożność, obiecuję!”. Następnie w polu wyszukiwania wpisujemy “click_to_play” i jeśli wartość opcji jest ustawiona na “false”, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję “Przełącz”. W tym momencie funkcja click-to-play jest aktywna.

 • Opera

  Wchodzimy w ustawienia i wybieramy “Preferencje”. Przechodzimy do zakładki “Zaawansowane” i z lewego menu wybieramy “Zawartość”. Odszukujemy i zaznaczamy opcję “Włączaj wtyczki tylko na żądanie” i wciskamy “OK”.

+Zasady tworzenia haseł
Silne i unikalne hasła są bardzo ważne w ochronie naszej prywatności. Do każdego serwisu powinniśmy mieć całkowicie inne hasło. Prezentujemy teraz przydatne pordy jakimi powinniśmy się kierować przy tworzeniu hasła:

 • Hasło powinno się składać z minimum 10 znaków
 • Unikajmy tworzenia haseł słownikowych.
  Silne hasło nie powinno być łatwe do odgadnięcia. Dobrą metodą jest tworzenie haseł z sylab lub pierwszych liter jakiegoś zdania. Dzięki temu nam będzie je łatwiej zapamiętać, ponieważ tylko dla nas będzie miało to sens.
  Przykład: BArdzo lubię Tworzyć HAsła dla Stron www, możemy z tego utworzyć takie oto hasło: BAlTwoHAdlSw
 • W hasłach uwzglednijmy również cyfry i znaki specjalne. W haśle można zastąpić niektóre liter cyframi np:
  o ->0, A->4, T->7 itp.
  Dla naszego przykładu możemy go zedytować w ten sposób: BAlTwoHAdlSW -> B4l7w0HAdlSw
  Do tego na końcu lub w środku dodajmy znak specjalny “!” “?””#””>””_” itp. i mamy przykład dobrego, silnego i trudnego do odgadnięcia hasła!
 • Pamiętajmy również o kolejnej bardzo ważnej rzeczy, czyli używaniu różnych haseł do różnych stron. W chwili kradzieży bazy użytkowników, nawet najsilniejsze hasło nie ochroni nas przed włamaniem na inne strony, ponieważ cyberprzestępcy będą już znali nasze hasło jak i login.

FAQ

+Laptop został zalany
W takiej sytuacji najważniejsze jest to, aby jak najszybciej odłączyć laptop od zasilania oraz wyciągnąć baterię. W żadnym wypadku nie należy włączać komputera, żeby sprawdzić “czy już działa”. W następnej kolejności proszę zostawić sprzęt u nas- my zajmiey się resztą i postaramy się aby Państwa komputer mógł działać dalej poprawnie. Bardzo istotna jest szybka reakcja, aby ciecz nie zdołała wyrządzić więcej szkód.
+Komputer często się wyłącza lub zawiesza
Przyczyn tego problemu może być wiele od problemów sprzętowych po oprogramowanie. Najczęstszymi przyczynami może być przegrzewanie się komputera, wirusy będące na komputerze lub uszkodzony dysk. Najlepszym sposobem będzie zostawienie komputera w naszej firmie do przeprowadzenia diagnozy- odnajdziemy problem, wycenimy ewentualną naprawę i skonsultujemy się z Państwem w celu podjęcia dalszych kroków.
Pamiętajmy, iż lepiej nie zwlekać, ponieważ może się to skończyć późniejszymi poważniejszymi problemami z komputerem.
+Komputer nie może połączyć się z Internetem
W tej sytuacji wiele zależy od okoliczności wystąpienia problemu. Jeśli zdarzyło się to nagle jest duże prawdopodobieństwo, że wina leży po stornie routera lub dostawcy internetowego. W przeciwnym wypadku przyczyną może być błędna konfiguracja systemowa lub problem ze sterownikami.
+Jak przyspieszyć działanie komputera?
Jest wiele sposobów na poprawę wydajności.

 • Po pierwsze odinstalujmy nieużywane programy i usuńmy niepotrzebne pliki
 • Wyczyścmy rejestr i zróbmy porządek np. programem CCleaner
 • Sprawdźmy jakie programy uruchamiają się wraz z startem systemu. w tym celu włączamy “Uruchom” i wpsiujemy “msconfig”, przechodzimy w zakładkę uruchamianie i weryfikujemy listę. Pamiętajmy o pozostawieniu slementów systemowych!
 • Jeśli jest taka możliwość sformatujmy komputer i zainstalujmy system od nowa. Po długim czasie bez reinstalacji systemu operacyjnego, komputer może znacząco stracić na wydajności. Odświeżenie go może zdziałać cuda. Pamiętajmy tylko o wykonaniu kopii zapasowej ważnych plików.
 • W razie dalszych problemów przeskanujmy dysk w poszukiwaniu błędów. Jeśli ich brak rozważmy zamienienie zwykłego dysku HDD na o wiele szybszy SDD

Jeśli mają Państwo pytania zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy lub telefon. Zrobimy wszystko co w naszej mocy aby pomóc w rozwiązaniu problemu.